فناوری PVD جایگزین مناسب برای آبکاری کروم سخت

فناوری های جدید
پوشش pvd جایگزین آبکاری کروم سخت

به دلیل خطرات زیست محیطی و سرطان زا بودن کروم شش ظرفیتی، روش آبکاری کروم در اتحادیه اروپا و ایالات متحده امریکا، ممنوع شده است و برای آن با استفاده از فناوری های نوین از جمله PVD پوششهای مقاوم تر و با دوام تری جایگزین شده است.

مخاطرات آبکاری کروم سخت در صنعت

آبکاری کروم سخت در دهه ۱۹۲۰ به صنایع دنیا راه پیدا کرد. این پوشش در ابتدا در موتورسیکلت ها و اتومبیل ها برای مقابله با خوردگی و فرسودگی استفاده می شد.

آبکاری کروم سخت، یک سطح براق، سخت و ضد خوردگی را روی فلزات و قطعات ایجاد می کند. به دلیل مقاومت در برابر سایش و سایر خصوصیات منحصر به فرد در هر دو کاربرد صنعتی و تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد. از محافظت در برابر خوردگی تا مقاومت در برابر سایش یا سایش لغزنده ، آبکاری کروم سخت گزینه مطلوبی برای ظاهر و استحکام است. استفاده از آبکاری کروم سخت توسط سازمان حفاظت از محیط زیست در ایالات متحده امریکا به شدت منع می شود زیرا این فرایند آبکاری کروم، یک فرآیند سرطان زا شناخته شده است. همچنین مواد حاوی کروم شش ظرفیتی در اتحادیه اروپا همانند ایالات متحده امریکا، تحت فهرست فرایندهای ممنوعه دسته بندی شده است. کروم شش ظرفیتی، سمی ترین شکل کروم است و یک ماده سرطان زا شناخته شده است. در فرآیند آبکاری سخت کروم از مواد اولیه بر پایه کروم شش ظرفیتی در مخازن آبکاری استفاده شده و بخشی نیز در هوا منتشر می شود که باید توسط دستگاه های شستشو، خارج شود. پسماندهای تولید شده نیز باید به عنوان زباله های خطرناک تصفیه و دفع شوند. این ماده در لیست مواد شیمیایی گنجانده شده است که به عنوان ماده ای بسیار نگران کننده شناسایی شده اند ، استفاده از آن محدود شده است و صرفا به صورت محدود، تحت اجازه و نظارت می تواند در اروپا استفاده شود.

آبکاری کروم سخت در صنعتگزینه جایگزین برای آبکاری کروم (و کادمیوم)

در حالی که پوشش های کروم (و کادمیوم) ارزان و به راحتی قابل استفاده هستند، خطرات زیست محیطی و بهداشتی آنها بیش از مزایای آن است. استفاده از پوششهای دوست دار محیط زیست که با استفاده از روش PVD (رسوب گذاری فیزیکی از فاز بخار)، مجموعه گسترده ای از مواد پوشش دهنده و فناوریهای کاربردی، عملکردی معادل یا بهتر را در مقایسه با کروم شش ظرفیتی و کادمیوم، بدون نیاز مقررات زیست محیطی مرتبط و مخاطره برای کارکنان را تضمین می کند.

پوشش نیترید کروم یا CrN از لحاظ خصوصیت مکانیکی، شیمیایی و تریبولوژیکی تا دو برابر نسبت به پوشش آبکاری کروم بهتر می باشد. به عنوان مثال در استاندارد یورو۵، استفاده از پوشش نیترید کروم یا CrN اعمال شده با روش PVD بر رینگ پیستون در سیلندر خودرو، به عنوان جایگزین پوشش سنتی آبکاری کروم اجبار شده است. سختی در حدود ۲۰۰۰ ویکرز، مقاومت به خوردگی تا ۱۰۰۰ ساعت سالت اسپری و ضریب اصطکاک در حدود ۰.۳ از خصوصیات این پوشش جایگزین می­باشد. از این رو در دنیا در صنایع مختلف به عنوان یافتن جایگزین مناسب برای آبکاری کروم با استفاده از تکنیکهای مدرن مانند پوشش PVD می باشند.

از این رو، شرکت فناوران سخت آرا، به عنوان شرکت دانش بنیان و فعال در حوزه پوششهای سخت، جهت طراحی و مشاوره برای پوششهای جایگزین با آبکاری کروم سخت و آبکاری کادمیوم، اعلام آمادگی می نماید.

نوشتهٔ بعدی
معرفی ۰ تا ۱۰۰ فناوری رسوب گذاری فیزیکی از فاز بخار (پوشش دهی PVD)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up