کسب دانش فنی بومی پوشش های پیشرفته بر قطعات توربین گازی

اخبار شرکتفناوری های جدید
پوشش های فوق سخت بر روی پره توربین

شرایط محیطی در مناطق جنوب کشور (رطوبت خوردنده به همراه ریزگردها)، باعث خوردگی و فرسایش شدید پره های توربوکمپرسور و توربین (خطوط انتقال نفت و گاز) می­ شود. بطوریکه تخریب تدریجی پره­ها سبب کاهش عملکرد و عمرکاری آن و در نتیجه موجب افزایش خسارات و تلفات مالی شده است.

افزایش عمرکاری و کارایی توربین و توربوکمپرسور یکی از دغدغه­ های اصلی مهندسان طراح می ­باشد. با بهره گیری از فناوری نانو و ایجاد پوشش ­های نانوساختار می ­توان به اهداف تعیین شده دست یافت. از آن­جایی که پوشش ­ها از متریال سرامیکی با چسبندگی عالی هستند، پره­ها را در برابر عوامل محیطی مانند خوردگی و فرسایش محافظت می­نماید. از سوی دیگر به دلیل صافی سطح خارجی موجب کاهش اصطکاک جریان هوا شده و بر افزایش کارایی توربین­ ها و بالا رفتن راندمان آن موثر خواهد بود.

تکنولوژی لایه نازک با استفاده از روش رسوب گذاری فیزیکی از فاز بخار (PVD)، نزدیک به سه دهه است که به صورت تجاری در دنیا مورد استفاده قرار می­گیرد. استفاده از پوشش نانوساختار بر توربین و توربوکمپرسور از دیگر زمینه ­های جذاب صنعتی است که توسط شرکت­های بزرگی چون جنرال الکتریک و میتسوبیشی مورد توجه واقع شده است. لذا ایده محوری محصول، ایجاد لایه نازک سرامیکی مقاوم به خوردگی و فرسایش بر پره ها است که موجب افزایش عمرکاری و عملکرد آن خواهد شد.

با استفاده از اعمال پوشش نازک نانوساختار سرامیکی مقاوم بر پره توربین با استفاده از فناوری پوشش­دهی PVD ، افزایش عمرکاری آن تا چندین برابر امکان­ پذیر می­ باشد. با توجه به خصوصیات فوق ­العاده پوشش اعمال شده، خدمات نانوپوشش برای توربین IGT25 ، هم­اکنون توسط شرکت فناوران سخت آرا در حال اجرا و تولید می ­باشد.

نوشتهٔ پیشین
معرفی ۰ تا ۱۰۰ فناوری رسوب گذاری فیزیکی از فاز بخار (پوشش دهی PVD)
نوشتهٔ بعدی
اعمال پوششهای قالب فورج سرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up